Świetlna szopka w Żukowicach Starych

 

Poniżej opis a tutaj szopka ubiegłoroczna.

 

           W miejscowości Stare Żukowice pod nr domu 256 A, gmina Lisia Góra powiatu tarnowskiego, na posesji Marii i Kazimierza Płaczek, od Wigilii Bożego Narodzenia aż do 2 lutego po zapadnięciu zmroku można podziwiać piękne widowisko świetlne - świecącą szopkę w sadzie.

           Iluminacja składa się z blisko 50 figur wielkości dorosłego człowieka, wykonanych z drutu i obleczonych światełkami choinkowymi. Aby figury nie zagęszczały widowiska i nie ,,nakładały" się na siebie, są usytuowane na różnych wysokościach - nawet do 10 m nad ziemią i zajmują  powierzchnię 20 arów .

Oprócz motywu zasadniczego szopki tj. stajenki, Św. Józefa, Matki Bożej, Trzech Króli, osła, gwiazdy i aniołków, uzupełnieniem jest motyw rozpoznawalnych ptaków i zwierząt. Są to między innymi; łabędź, królik, gołąb, kot, sowa, bocian na gnieździe, wiewiórka, jeleń, dzięcioł na drzewie, koń, słoń, wielbłąd, czapla i inne.

Szopka świeci od 2000r, jest corocznie modernizowana i odnawiana, dodawane są nowe figury.

Ze względu na wysokie koszty modernizacji i eksploatacji (szopka pobiera 1kW prądu w niecałe pół godziny)  czas świecenia ograniczany jest do około 4 - 5 godzin dziennie tj. od zapadnięcia zmroku do ok. godz. 20-tej. Dłużej świeci się w Święta, w Sylwestra i w Nowy Rok .

Nie świeci się, ze zrozumiałych względów, w czasie dużej mgły i śnieżycy.

 

                                                   

Zapraszają Maria i Kazimierz Płaczek tel. 14 678 65 30

 

p.s. Dodam, że zdjęcia w tekście absolutnie nie odzwierciedlają ani piękna i specyficznej urokliwości ani też rozmiarów tej „świetlnej instalacji” pana Kazimierza Płaczka. No i, co oczywiste, Jego wraz z małżonką gościnności, czego doświadczyłem osobiście.

Dlatego serdecznie polecam wycieczkę do Żukowic Starych, zmierzchaniem. /Józef Boryczko/

 

                             

Jak dojechać do Starych Żukowic?

Od Tarnowa: w kierunku na Mielec (w Lisiej Górze na rondzie w prawo). W Starych Żukowicach 200 m od skrętu w prawo w kierunku na Nowe Żukowice.

Od Dąbrowy Tarnowskiej: w kierunku na Tarnów, w Lisiej Górze na rondzie w lewo na Mielec i dalej tak jak od Tarnowa.

Od Mielca: w Starych Żukowicach  na skrzyżowaniu w lewo na Nowe Żukowice, skąd  200 m.

Od Wałek i Jastrząbki: Szopka jest za kościołem i remizą w Starych Żukowicach.

 

Autobus z Tarnowa do Żukowic: linia ,,17” z ul. Szkotnik do Nowej Jastrząbki i Podlesia.  Wysiąść należy na pierwszym przystanku w Starych Żukowicach i na skrzyżowaniu w prawo 200 m do szopki.

          

 Dalej - czytaj wiersze Marii i Kazimierza Płaczek

 Dalej - wiersz „Kolęda w Parafii”.

 Powrót – na stronę Bożego Narodzenia.