Wyniki wyborów do Sejmu w tarnowskim okręgu nr 15.

Sejm:  Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 206 845 głosów – 59,59%
Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska – 48 597 głosów- 14,02%
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 46 333 głosy – 13,34%
Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość – 24 695 głosów – 7,12%
Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – 20 618 głosów – 5,94%

 

Posłami będą:

z PiS:

Anna Pieczarka – 75 200 głosów
Józefa Szczurek-Żelazko – 25 323 głosy
Urszula Rusecka – 18 321 głosów
Wiesław Krajewski – 16 719 głosów
Stanisław Bukowiec – 12 449 głosów
Norbert Kaczmarczyk – 12 164 glosy
Piotr Sak – 9 885 głosów

 

z PO Urszula Augustyn - 20 120 głosów,

z PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z 33 784 głosami.

 

Ci kandydaci PiS nie uzyskali mandatu

Zając Mariusz Artur   6 738 głosów

Skruch Wojciech    6 445 głosów

Czech Anna Małgorzata    5 769 głosów

Sorys Jarosław Jan  3 023 głosów

Kopczyńska Magdalena Anna    1 938 głosów

Wajda Piotr   1 628 głosów

Jacewicz Celina Joanna     985 głosów

Jaśko Małgorzata Anna    882 głosów

Pietruszka Dariusz Piotr   747 głosów%

Żurowski Kazimierz Józef   487 głosów

 

Senat: Wybory wygrał Kazimierz Wiatr z PiS ’u, uzyskując 98 317 głosów czyli 58,32% z głosów ważnych.

 Strona Państwowej Komisji Wyborczej. Wyniki wyborów

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w naszym okręgu świetny wynik i poprawiło rezultat z poprzednich wyborów. Poprzednio mieliśmy 6 posłów a teraz mamy ich siedmiu. No i, dzięki wysokiej frekwencji nie wcisnął się nam jakiś lewak czy inny Wardzała.

Zauważyć należy brak wśród wygranych Michała Wojtkiewicza  i Anny  Czech. W ogóle brak PiS’owca z Tarnowa. No, bo przecież Piotr Sak jest z Partii „Solidarna Polska”. Podkreślenia wymaga też dobry wynik Stanisława Bukowca z partii „Porozumienie Jarosława Gowina” jak również  wejście do Sejmu Norberta Kaczmarczyka  - świeżego nabytku z Kukiz’15.

Nie może tez ujść uwadze fakt , ze lokalne władze PiS wystawiły aż 4 kandydatów, którzy nie zdobyli nawet tysiąca głosów. O czym to świadczy? o braku zaplecza? o zamknięciu się na tarnowską społeczność?, o sekciarstwie zarządzających lokalnymi strukturami partią? Pewno wszystko po trochu.

Północną część okręgu wyborczego mocna trzyma Wiesław Krajewski z Dąbrowy Tarnowskiej, (czwarty wynik mimo piątego miejsca na liście). Południowa strona natomiast utraciła swego posła z powodu bratobójczej walki Michała Wojtkiewicza z Wojciechem Skruch. Ten ostatni wygrał z Wojtkiewiczem nawet w samym Tuchowie. Szkoda, że Wojtkiewicz nie wyczuł momentu kiedy trzeba skończyć.

W Powiecie tarnowskim PiS uzyskał poparcie 67,5% wyborców. W samym mieście Tarnowie aż o ponad 20 punktów procentowych mniej, 44,7%. Wniosek oczywisty; PiS’sowski elektorat w tarnowskim okręgu wyborczym jest z poza Tarnowa. Mieszkańcy miasta Tarnowa, pierwsze pokolenie „miastowych” ze wsi,  uparli się głosować na złodziei z PO, mniemając że przez to należą tych lepszych, promowanych przez „warszawkę”, tych od Jandy, Stuhra Olbrychskiego itp. szczekającym „celebrytanom” z w uprzęży TVN.

Podkreślić należy, co cieszy bardzo,  totalna porażkę  w naszym okręgu czerwonych tęczowych i zielonych postkomunistów - i pozostawienie marginesu społecznego tam gdzie jest jego miejsce; na marginesie.  

 

 

 Kandydaci:

Sejm.   Okręg wyborczy nr 15 wyboru posłów obejmujący miasto Tarnów i powiaty: bocheńskie, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki.

Wybieranych jest 9 posłów w systemie proporcjonalnym. Ponieważ można zgłaszać kandydatów w ilości podwójnej w stosunku do ilości mandatów, to okręgu tarnowskim  na jednej liście jest 18-tu kandydatów.

 

Senat. Okręg Wyborczy nr 35 wyboru senatorów obejmujący miasto Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski.

Wybierany jest w nim 1 senator na zasadzie większości względnej (wybranym jest ten, który otrzymał największą liczbę głosów)

 

 

Kandydaci (z wszystkich list) do sejmu w okręgu wyborczym nr 15 (link do strony PKW)

 

Kandydaci (wszyscy) do senatu w okręgu wyborczym nr 35 (link do strony PKW

 

 

Bliższe informacje o kandydatach Komitetu Wyborczego PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ

 

Pozostałe Informacje – w tym intrygujące wystąpienie Piotra Liroy-Marca

 

Prognoza wyników

 

Nasz komentarz

 

Wyborcza video-teka

 

 

 

 

Kandydaci PiS – więcej szczegółów

PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ  (lista nr 2)

 

Kandydaci do Sejmu

 

1.    Anna Pieczarka. Samorządowiec, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zamieszkała w Koszycach Wielkich, urodzona w 1977 r. w Tuchowie. Z wykształcenia ekonomistka. Była radna województwa małopolskiego. W jednostkach samorządowych pracuje od blisko dwudziestu lat. Pełniła funkcję dyrektora samorządowego Centrum Kultury. Działała społecznie jako prezes stowarzyszenia podejmującego inicjatywy na rzecz rozwoju różnych dziedzin życia społecznego regionu, w tym akcji charytatywnych.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

2.    Józefa Szczurek-Żelazko, z domu Poręba. Menedżer ochrony zdrowia, zamieszkała w Mystkowie k/ Bochni, urodzona w 1961r. w Nowym Sączu, Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Posłanka PiS (od 2017 r.),  polityk i działaczka samorządowa, pielęgniarka, menedżer służby zdrowia. W 2015 roku wybrana do sejmu uzyskując 15 635 głosów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

3.    Michał Wojtkiewicz. Parlamentarzysta zamieszkały w Tuchowie, urodzony w 1946 r. w Tuchowie. Zamieszkały w Tuchowie. Poseł PiS, inżynier geodeta, absolwent (1971) Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1977 uzyskał stopień doktora. Poseł na Sejm wielu kadencji. W latach 1990–1998 pełnił funkcję burmistrza gminy Tuchów, następnie do 2005 radnego powiatu tarnowskiego i starosty tarnowskiego. W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 13 230 głosów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

4.    Urszula Rusecka, z domu Chulist. Parlamentarzysta, zamieszkała w Wieliczce, urodzona w 1966 r. w Krakowie, poseł PiS obecnej kadencji, polityk, urzędnik samorządowy, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Była dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Wieliczce. b. zastępca burmistrza Wieliczki, b. pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. edukacji, b. radna wielickiej rady miejskiej. W 2015 roku wybrana do sejmu uzyskując 16 971 głosów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

5.    Wiesław Krajewski.  Parlamentarzysta, zamieszkały w Dąbrowie Tarnowskiej, urodzony w 1964 r. w m. Chojnów, zamieszkały w Dąbrowie Tarnowskiej. Poseł PiS obecnej kadencji, polityk, przedsiębiorca i samorządowiec. Starosta dąbrowski w latach 2006–2010. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego (2004). Prowadził własną działalność gospodarczą. Były członek władz krajowych Porozumienia Centrum i radny miejski w Dąbrowie Tarnowskiej. Później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Wieloletni radny powiatu dąbrowskiego. Od 2006 do 2010 sprawował urząd starosty tego powiatu. W 2015 roku wybrany do Sejmu otrzymując 13 060 głosów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

6.    Piotr Sak. Adwokat, zamieszkały w Tarnowie, urodzony w 1983 r. w Tarnowie, prowadzi kancelarie adwokacką, radny miejskiej rady w Tarnowie, Rady Miejskiej w Tarnowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koordynator Biura Porad i Interwencji w siedzibie PIS-u w Tarnowie. W latach 2010-2014 r. radny województwa małopolskiego oraz w latach 2014-2018 radny Rady Miejskiej w Tarnowie.

 Członek partii „Solidarna Polska”.

 

7.    Anna Czech.  Dyrektor szpitala, zamieszkała w Tarnowie, urodzona w 1953 r. w Tarnowie, polityk, poseł PiS, menedżer i samorządowiec, Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie, ukończyła także studia podyplomowe z organizacji i zarządzania w służbie zdrowia. Były kierownik oddziału epidemiologii, a następnie dyrektor w Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny,  wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Od 1998 r. dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. W 2015 roku wybrana do Sejmu otrzymując 11 089 głosów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

8.  Stanisław Bukowiec, przedsiębiorca, zamieszkały w Bochni, radny  sejmiku województwa małopolskiego z Bochni.

Członek partii „Porozumienie Jarosława Gowina”

 

9.  Mariusz Zając. Pedagog resocjalizacji, zamieszkały w Bochni, radny powiatu bocheńskiego, magister pedagogiki, studia podyplomowe z Zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, doktorant na wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Prezes gminnego ośrodka Sportu i rekreacji w Bochni.

 Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

10. Norbert Kaczmarczyk. Parlamentarzysta, zamieszkały w Czajęczycach k/ Proszowic, obecny poseł z listy Kukiz’15, studia w zakresie politologii i komunikacji społecznej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, jest członkiem Małopolskiej Izby Rolniczej. W działalności publicznej zajmuje się głównie sprawami związanymi z rolnictwem. W lipcu 2019 odszedł z klubu poselskiego Kukiz’15, przechodząc do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Nie należy do żadnej partii,

 

11. Jarosław Sorys. Kierownik magazynu, zamieszkały w Jadownikach, sołtys Jadownik, radny gminy Brzesko, przewodniczący komisji gospodarki i finansów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

12. Piotr Wajda. Kierownik biura rachunkowego, zamieszkały w Gdowie, radny powiatu wielickiego.

 Nie należy do żadnej partii,

 

13. Celina Jacewicz. Nauczycielka, zamieszkała w Wolicy, przewodnicząca rady gminy Łapanów.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

14. Małgorzata Jaśko. Nauczycielka, zamieszkała w Tarnowie, kierownik działu w Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie.

Nie należy do żadnej partii,

 

15. Magdalena Kopczyńska. Ogrodnik, zamieszkała w         Pogórskiej Woli, radna powiatu tarnowskiego - przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Powiatu, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, reprezentuje gminy Skrzyszów i Lisia Górę. Wykształcenie wyższe, prowadzi gospodarstwo ogrodnicze.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

16. Kazimierz Żurowski. Nauczyciel, zamieszkały w Tarnowie, radny Rady Miejskiej w Tarnowie, tarnowianin, żonaty, dwoje dzieci. Absolwent oraz nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Tarnowie. Ceni patriotyzm, honor, wierność tradycję i wartości rodzinne. W radzie miejskiej pracuje na rzecz rodziny, edukacji, zdrowia i sportu. Członek Komisji  Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Tarnowa. Wybrany z okręgu nr 4, osiedla: Jasna, Legionów, Westerplatte, Północ.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

17. Dariusz Pietruszka, Politolog, zamieszkały w Krakowie, kandyduje z Forum Młodych PiS, politolog, asystent posła Włodzimierza Bernackiego.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

18. Wojciech Skruch. Samorządowiec, zamieszkały w Tuchowie, skarbnik gminy Ciężkowice, prawnik, radny Województwa Małopolskiego, przewodniczący Komitet Audytu, przewodniczący Komisji Budżetu, Mienia i Finansów oraz członek Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Wieloletni kilku kadencji radny Rady Powiatu Tarnowskiego, przewodniczący i wiceprzewodniczący tejże Rady.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

Kandydat do Senatu

 

Kazimierz Wiatr, urodzony w 1955 r. w Krakowie, zamieszkały w Krakowie, naukowiec i polityk, profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny AGH, dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego „Cyfronet” w Krakowie, harcmistrz, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, senator VI, VII, VIII i obecnej  kadencji.

Członek partii Prawo i Sprawiedliwość.

 Powrót

 

 

 

Pozostałe Informacje

 

W naszym okręgu nr 15 zarejestrowanych zostało 5 list: PiS, PO, PSL, SLD, Konfederacja-Wolność i Niepodległość

 

Nie zdołał zebrać wymaganej ilości podpisów „wieczny kandydat na wszystko co możliwe” niejaki Ciesielczyk, starający się dostać do sejmu z pierwszego miejsca listy „Bezpartyjni Samorządowcy. Biorąc pod uwagę liczbę partii i ugrupowań, które tworzył lub do których należał, dziwić się należy, że został tarnowskim liderem „bezpartyjnych” samorządowców.

 

Podobnie, z braku zdolności zebranie podpisów poparcia, poległa Andżelika Szydłowska z ugrupowania „Skuteczni Piotra Liroya-Marca”.

Powrót

 

 

 

 

Prognoza wyników

 

W naszym okręgu jest do dyspozycji 9 mandatów. W obecnej kadencji PiS ma sześciu posłów, po jednym ma PSL, PO i Kukiz’15

 

Jak będzie po obecnych wyborach? Prognozujemy, że Prawo i Sprawiedliwość może zdobyć 6 lub 7 mandatów poselskich. Przy b. korzystnym układzie; gdy progu wyborczego nie przekroczy ani PSL+Kukiz ani Konfederacja, przy wysokiej frekwencji około 60% , to może zdobyć mandatów osiem. Pozostały, dziewiąty, przypadłby PO lub SLD .

 

PiS - 6 lub 7 mandatów

KO - 1 mandat

PSL - 1 mandat, jeżeli w skali kraju przekroczy próg wyborczy

Lewica – 1 lub 0 mandatów

Konfederacja - 1 mandat, jeżeli w skali kraju przekroczy próg wyborczy

Rozegra się walka o jeden mandat dla Lewicy lub siódmy mandat dla PiS. Pewną nadzieja dla PiS jest startowanie z tej listy pana Kaczmarczyka, obecnie „kukizowca”, który może dołożyć liście PiS głosów z zachodnich rejonów okręgu wyborczego.

W wyborach do Senatu, w okręgu nr 35, zdecydowanie wygra dotychczasowy senator Kazimierz Wiatr z PiS’u

Powrót

 

 

Video wyborcze

 

Konferencja wyborcza PiS w Tarnowie, wystąpienia prezesa Kaczyńskiego i pani Pieczarki.

 

Piotr Liroy-Marzec o przyczynach odejścia z Konfederacji

 

Spot wyborczy z 14 września 2019 r.

 

Spot wyborczy z 30 września 2019 r.

 

Spot wyborczy z 2 października 2019 r.

 

Spot wyborczy z 9 października 2019 r.

 

Beki” z PO:    nr 1      nr 2,           nr 3        nr 4             nr 5    nr 6

 

Powrót

 

Nasz komentarz

 

Układ listy kandydatów we „tarnowskim” okręgu wyborczym wskazuje na trwanie kryzysowej sytuacji w lokalnej, miejskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości.

No, bo pierwszym  tarnowianinem,  i członkiem PiS, właściwie tarnowianką, jest dopiero na siódmej pozycji pani Anna Czech. Wprawdzie przed nią, na szóstej pozycji jest tarnowianin pan Piotr Sak, ale nie jest on członkiem PiS lecz partii „Solidarnej Polska”.

Taki układ listy jest częściowo wskutek tego, że odpowiada on wynikom poprzednich wyborów, tych samorządowych; im kto więcej głosów uzyskał w tamtych wyborach tym wyżej jest posadowiony na obecnej liście kandydatów. Widać, że w centrali PiS, gdzie ostatecznie ustalane są listy, ku rozżaleniu niektórych lokalnych działaczy, zależy na wyniku a nie np. na poszerzaniu bazy, szukaniu nowych jakości, nowych ludzi czy wzmacnianiu tarnowskich prawicowych środowisk itp.

 

Innym powodem jest to, że Tarnów jest „platformerski”, a PiS jest bardzo silny w terenie; stąd być może tylu kandydatów, i to na czołowych miejscach, jest z poza Tarnowa.

 

To opis sytuacji a nie wytłumaczenie, Bo przecież Sącz ma swojego Mularczyka,  miał wcześniej również ministrów - pomimo tego, że  w samym mieście też mu się, (PiS-owi) nie za bardzo wiedzie.

 

Jeżeli chodzi o powód to wg mnie jest nim pewne samozadowolenie i brak ambicji politycznych, a może i nieudolność obecnego tarnowskiego PiS-owskiego establishmentu. Obserwować ponadto można pewne zamkniecie się w swym wąskim środowisku. Jeden ma dyrektorskie stanowisko, druga również, trzeci, jak wejdzie, a na to się zanosi, będzie „ adwokatorzył”, a poza tym nie jest członkiem PiS. Pozostali są z poza Tarnowa i tam będą lokować swą aktywność -  i będzie jak było. Ani Tarnów, ani prawicowe tarnowskie środowisko polityczne nic nie zyska. Czy wobec tego mamy mieć nadzieję w Kwaśniaku z Konfederacji?

Tarnowski PiS jest nadal zamknięty na środowiska techniczne, inżynierskie. Pomimo silnego przemysłu chemicznego i  metalowego. Dominują nauczyciele i prawnicy. Zresztą nie tylko Tarnowie lecz tak jest w całym kraju. I to jest problem …

 

W tych wyborach, podobnie jak w poprzednich, znowu widzimy brak w Tarnowie aktywności jakiejś formy lokalnego komitetu wyborczego, który dbałby chociażby o promowanie programu PiS i o frekwencję wyborczą a przecież - ta jest dla PiS’u b. korzystna. Nie mówiąc o możliwości poboru przez zwolenników PiS materiałów wyborczych w jednym miejscu, bez konieczności gonienia za poszczególnymi kandydatami.

Każdy kandydat „sam sobie rzepkę skrobie” dbając przy tym aby konkurentom nie pomóc.

 

Te wykazane powyżej lokalne mankamenty, na szczęście nie będą mieć żadnego znaczenia dla nas głosujących na listę Prawa i Sprawiedliwości. Większość z nas widzi bowiem obecną bezalternatywność dla rządów PiS. Mamy dla takiego widzenia aż za nadto argumentów. A że Tarnów będzie się nadal kisił w „platformerskiej” bezsilności, i bezradnie patrzył jak Sącz, pomimo większego oddalenia,  jest coraz bliższy centrum Polski, to całkiem inne zagadnienie.

 

Podczas „małopolskich „konferencjach Prawa i Sprawiedliwości, po wysłuchaniu w TVP liderów list z Krakowa (Wasserman) i z Sącza (Mularczyk) z niepokojem czekałem na wystąpienie lidera listy tarnowskiej (Pieczarka). Oni miękli się czym chwalić, i się chwalili. A nasz lider listy … Może na szczęście TVP przerwało transmisje z Tarnowa, i to już nawet w trakcie wystąpienia prezesa Kaczyńskiego, bo nadchodził czas głównych Wiadomości TVP./jb/