SPORY POLITYCZNE I KONIECZNOŚĆ ICH PRZEZWYCIĘŻENIA

 

Samorządowcy z diecezji tarnowskiej 14 grudnia 2019 r. mieli adwentowy dzień skupienia, podczas którego przy udziale biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, ks. Michał Dąbrówka poprowadził wykład na temat jakże ważny w dzisiejszych czasach - o etycznych aspektach polityki i troski o wspólne dobro.

Spór polityczny powinien być „zmaganiem się o coś” źle jeśli „zmaganie się o coś” zostaje przewyższone przez „zmaganie się z kimś”, wtedy polityka przestaje być troską o nasze wspólne dobro i staje się walką o władzę – wyrafinowaną grą! Biskupi dzielą się z nami nadzieją i wyrażają przekonanie, że w Polsce jest możliwe i konieczne budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, szanując się nawzajem i myśląc o przyszłych pokoleniach.

Bardzo ważna jest refleksja nad językiem jakiego używamy w życiu publicznym, jakikolwiek dialog kończy się gdy język podczas debat buduje jednostronny i fałszywy obraz życia społecznego. Dlatego wszyscy uczestnicy życia publicznego w tym my samorządowcy, powinniśmy przemyśleć język jaki używamy w rozmowach o sprawach publicznych, jesteśmy odpowiedzialni za ten język, należy go pogodzić z szacunkiem dla odbiorców jak i dla oponentów, nie należy oceniać poszczególnych osób czy środowisk. Ograniczajmy nadmierne emocje i uproszczenia, które zakłamują rzeczywistość i zamykają drogę do kompromisu oraz do zrozumienia złożoności życia publicznego.

 Ważnym zadaniem jest również aby polityce przywrócić jej pierwotne znaczenie, nauka społeczna Kościoła nazwała politykę jedną z najwyższych form miłości bliźniego, pamiętajmy słowa św. J. Pawła II: „ W odniesieniu do dziedziny polityki należy podkreślić, że uczciwość w kontaktach między rządzącymi a rządzonymi, jawność w administracji publicznej, bezstronność w rozstrzyganiu spraw publicznych, poszanowanie praw przeciwników politycznych, ochrona praw ludzi oskarżonych w procesach i sądach doraźnych, sprawiedliwe i uczciwe wykorzystanie pieniędzy publicznych, odrzucenie niegodziwych metod zdobywania, utrzymywania i poszerzania władzy za wszelką cenę-to zasady, które znajdują swe najgłębsze źródło a jednocześnie uzasadnienie wartości osoby, w transcendentnej wartości osoby i w obiektywnych nakazach moralnych, dotyczących funkcjonowania państw”.

mgr Angelika Świtalska, MBA, Radna Miasta Tarnowa