Sejm Rzeczpospolitej Polskiej odmówił uczczenia 150 Rocznicy Powstania Styczniowego poprzez uznanie roku 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Senat z kolei odmówił dodatkowego finansowania Rocznicy. Wszystko głosami anty-patriotycznej koalicji Platformy zwanej „Obywatelską” z postkomunistami z SLD, PSL i Ruchu nazwanego imieniem pana, którego nazwiska wstyd w tym miejscu przypominać.

Wezwanie Tomasza Łysiaka „Nie potrzebujemy waszych ustaw, aby święcić Rocznicę Powstania Styczniowego. Zrobimy to sami” dedykowałem tarnowskiej posłance Platformy Obywatelskiej pani Urszuli Augustyn, ponieważ była ona w czasie sejmowej dyskusji wyjątkowo nadaktywna w sprzeciwie wobec wniosku Prawa i Sprawiedliwości o godne uhonorowania Powstania Styczniowego. Prezentując stanowisko Platformy Obywatelskiej wprowadzała posłów w błąd, jakoby podjęcie takiej uchwały nie było możliwe z powodów formalnych. Patrz: Stenogram z posiedzenia Sejmu: http://sejmometr.pl/sejm_posiedzenia_punkty/656/wystapienia

 

Zaznaczmy, że Sejm Litewski ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego na Litwie, pomimo, że zdecydowana większość tamtejszych powstańców to byli Polacy, zamieszkujący wschodnie tereny I Rzeczpospolitej.

Nawet w gomułkowskim PRL nie odważono się pomniejszać znaczenia Styczniowej Insurekcji 1863 roku. (W 1963 roku przypadała 100. Rocznica Powstania). Gomółka nie bał się narazić radzieckim komunistom. Postarał się, i uzyskał zgodę, na państwowe rocznicowe uroczystości.)

***

Poniżej zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym, odrzucony przez Sejm na posiedzeniu 23 listopada 2013 roku. /jb/

 

 

 

Powstanie Styczniowe, jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków i władz Rzeczypospolitej.

Powstanie Styczniowe było aktem odrzucenia rosyjskiej niewoli, wyrazem odrodzenia narodu i woli odzyskania niepodległości, ujawniło także umiejętność budowy organizacji cywilnej i wojskowej, która mimo miażdżącej przewagi sił armii rosyjskiego zaborcy działała prawie dwa lata, kierując wysiłkiem zbrojnym i oporem.

Powstanie stanowiło ostatni akt wspólnego działania mieszkańców wielonarodowościowej Pierwszej Rzeczypospolitej, a zarazem było ważnym etapem tworzenia nowoczesnego narodu polskiego. Jedną z pierwszych decyzji władz powstańczych było uwłaszczenie chłopów. Powstanie stanowiło zatem punkt zwrotny w procesie upowszechniania praw obywatelskich i budowy solidarności społecznej.                         Odwoływanie się do tradycji Powstania Styczniowego było ważnym elementem polskich dążeń niepodległościowych i stało się fundamentem odbudowy Niepodległej Rzeczypospolitej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd żołnierzom Powstania, przywódcom i współpracownikom Rządu Narodowego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać cześć tym, którzy odegrali ogromną rolę w walce o wolność, tworząc organizacyjne i finansowe zaplecze dla działalności niepodległościowej i powstańczej.                  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd walczącym przedstawicielom narodów Rzeczypospolitej oraz cudzoziemskim ochotnikom i wyraża przekonanie, że tradycja wspólnej walki o wolność stanowi jeden z filarów naszej współpracy i solidarności z narodami Europy, szczególnie z Litwinami, Białorusinami i Ukraińcami.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o cierpieniach ofiar represji rosyjskiego zaborcy, powstańcach skazanych na śmierć, zesłanych na Sybir, uwięzionych i pozbawionych majątku.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym i apeluje do wszystkich instytucji publicznych o godne uczczenie 150 rocznicy wybuchu Powstania poprzez zorganizowanie uroczystości i podejmowanie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, które upowszechnią pamięć o Powstaniu i jego znaczeniu w historii Polski