Józef Piłsudski honorowym obywatelem miasta Tarnowa.

 

25 lipca 1917, na fali oburzenia wywołanego aresztowaniem Piłsudskiego(*), Tarnów przyznał mu obywatelstwo honorowe miasta. Było to już drugie, po Nowym Sączu, miasto, które obdarzyło go taką godnością.

Podobnym śladem zdążało Zakopane, którego Komitet Narodowy uchwalił - jeszcze podczas pobytu Komendanta w tym mieście we wrześniu 1916 roku - uczczenie Józefa Piłsudskiego, ale po wojnie. Ostateczne wykonanie tej uchwały w formie obywatelstwa honorowego nastąpiło jednak dopiero 28 września 1934 roku.

Źródło: Wacław Jędrzejewicz, Janusz Cisek

„Kalendarium Życia Józefa Piłsudskiego” t. I str.494

 

(*) Józef Piłsudski został aresztowany w niedzielę 22 lipca 1917 roku. Aresztowania, w asyście tajnej policji, dokonał dr Erich Schulze. Chociaż Niemcy podawali inne przyczyny aresztowania, (np., że „za nielegalne przekroczenie granicy”, to faktycznym powodem był tzw. „kryzys przysięgowy”. Warto zauważyć, że dr Erich Schulze został zlikwidowany w 1918 r., z rozkazu Komendy Naczelnej POW.

 

 

P.s. Na ogłoszonej przez współczesny magistrat liście honorowych obywateli miasta Tarnowa - Józefa Piłsudskiego brakuje (Proszę sprawdzić).

To nie jedyny powód do wstydu za władze tego „pierwszego wolnego” miasta. Drugim powodem, związanego z tą listą honorowych obywateli Tarnowa, wstydu jest… obecność na niej jakiegoś żużlowca, którego już nikt prawie nie pamięta. W takiej sytuacji zaczynam wątpić czy uzupełnienie tego wykazu o nazwisko I Marszałka Rzeczpospolitej ma sens.

 

 

 

Józef Piłsudski w Tarnowie.

W pierwszych kilkunastu dniach sierpnia 1901 roku Józef Piłsudski przebywał w Tarnowie.

Przybył tu z porady lekarza internisty prof. Stanisława Pareńskiego, który znalazł u zapracowanego w Krakowie 34-letniego Piłsudskiego objawy wyczerpania i zalecił dłuższy odpoczynek.

Zalecenie lekarza brzmiało: „odpoczywaj pan dopóki nie zacznie się pan nudzić”. Wskutek tej porady Piłsudski udał się do Tarnowa, gdzie zamieszkał w domu Wrzosków, i dla regeneracji sił zażywał kąpieli w Dunajcu. Aby mieszkając w Tarnowie zażywać kąpieli w Dunajcu – musiał udawać się pociągiem do Bogumiłowic, skąd nad tę rzekę już kilka kroków, co wówczas praktykowali w letni czas wcale liczni tarnowianie, lub fiakrem względnie furką do Zgłobic pod Skałkę, gdzie ówcześni tarnowianie też zwykli udawać się w letnie słoneczne niedziele dla wodnych kąpieli.

Widać, że Tarnów początków XX wieku nie był miastem nudnym, skoro Marszałek przebywał w nim niemal dwa tygodnie… a miał przebywać w nim „aż nie zacznie się nudzić”.

Apel do Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego. Może by jakąś tablice na tym budynku?

 

(Na podstawie: W. Jędrzejewicz, J. Cisek: Kalendarium życia Józefa Piłsudskiego, t. 1,str. 148, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 1998)

 

 

 

p.s. Gdzie stał dom Wrzosków? Trzeba by dopiero odszukać w archiwaliach. Jako ślad w poszukiwaniach może przydatny, podam że pod koniec XIX w. istniała w Tarnowie firma gazownicza Józef Wrzosek i Paweł Skrzipietz, która w 1878 roku dostarczała miastu gaz świetlny. (Podaję za: www.tarnow.pl/miasto/ciekawostki/historia-miasta/kalendarium)