Narodowe Święto Niepodległości w 2021 roku.

Warszawski Marsz Niepodległości "Niepodległość nie na sprzedaż"

 

Byliśmy tam ... na Marszu Niepodległości z hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż". Uczestników z  Tarnowa, o ile wiem, były dwa autokary; jeden zorganizowany przez patriotyczną młodzież z organizacji narodowych, drugi przez tarnowski Klub Gazety Polskiej.

Relacji zdjęciowych i filmowych z tego Marszu jest dostępnych we wszelakich mediach mnóstwo, ograniczę się więc tylko do kilku refleksji.

Nie będę też zachwycał się nad ogromem liczebnym, patriotycznym wyrazem, młodzieżowym charakterem, wielopokoleniowym wymiarem, różnorodnym w odcieniach poglądów i wiary (wiele znaków wiary katolickiej). To wszystko w uczestników marszu postawach, ubiorach, transparentach, hasłach, okrzykach, pieśniach widać w dostępnych relacjach.

Co do moich refleksji, to najważniejszą jest ta, że spokojny przebieg Marszu'2021 dowodzi tego, że poprzednie marsze, z tzw. "zadymami",  musiały być prowokowane przez władze. Innej  możliwości nie ma. Zastanawiają jedynie prowokacje na poprzednich marszach, już za rządów PiS. Życzliwie przyjmuję, że rząd dopiero teraz w wystarczającym stopniu opanował prowokacyjne skłonności służb.

Na marszu tegorocznym policja prowokowała jedynie w jeden, bardzo denerwujący sposób; "zawieszając" na głowami uczestników Marszu helikopter zakłócający nawet prowadzenie rozmów, nie mówiąc o przemówieniach, pieśniach, okrzykach.. tak jakby nie można było tego robić np. z "drona" lub z odpowiedniego oddalenia helikoptera.

I na koniec ostatnia refleksja. Należy w wziąć udział w tym marszu w roku następnym. Bo marsz ten jest skuteczną odtrutką na depresyjne wrażenia po obejrzeniu marszów pod wezwaniem "czarnych macic". Kilkugodzinne przebywanie wśród tysięcy młodych, entuzjastycznie patriotycznych Polaków jest naprawdę warte jazdy do Warszawy. Polecam !

 

/Józef Boryczko/

 

Poniżej linki do wypowiedzi/przemówień związanych z obchodami Święta Niepodległości AD 2021.

 

Marsz Niepodległości 2021. Reportaż.

Wypowiedź  Prezydenta RP podczas obchodów Święta Niepodległości

Marsz Niepodległości. Przemówienie Roberta Bąkiewicza

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego

103. rocznica odrodzenia Rzeczpospolitej

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Nie stracić smaku wolności, by przekazać ją kolejnym pokoleniom

Marsz Radości z Niepodległości vs. "Marsz Żałości" - Jaok / Republika Pyta