­TarNowiny zapraszają .

   21 kwietnia 2024 rok. II tura wyborów Prezydenta Tarnowa.

 

   10 maja 2024 rok. Warszawa. "Precz z Zielonym Ładem". Demonstracja pracowniczego NSZZ "Solidarność" i rolniczego NSZZ RI Solidarność". Szczegóły Protestu jak i wyjazdu z Tarnowa wkrótce.

 

   Strajk Generalny Rolników. Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych podtrzymuje dotychczasowe akcje protestacyjne.

W woj. małopolskim koordynatorem ze strony Solidarności pracowniczej jest Region Kraków; tel. 12 421 60 54. Ze strony Solidarności Rolniczej zaś to Region Małopolska NSZZ RI „S” ; tel. 604 293 891. Link do Solidarności Rolników Indywidualnych

 

    Program spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. Link do strony Klubu

 

 

TarNowiny komentują:

*    Wincenty Witos zapewne "przewraca się w grobie" jak zbliża się do jego miejsca wiecznego spoczynku Kosiniak Kamysz. Trudno mu sie dziwić skoro Witos komunistów zwalczał, a nie z nimi współpracował, jak czyni to teraz ten szef ukradzionej de facto nazwy partii. Iluż zamordowanych w latach 1940-tych przez komunistów ludzi PSL zmuszonych jest również do "przewracania się w grobach" - oczywiście jeżeli mieli szczęście, że komuniści nie wrzucili ich do dołów z wapnem. Protest mieszkańców przeciwko wizycie Kosiniaka-Kamysza w Wierzchosławicach, w rocznicę śmierci Wincentego Witosa, zauważyło radio RDN Małopolska. Proszę zobaczyć i odsłuchać.

 

*    Sprawa tarnowskiego autostradowego łącznika im. prezydenta Ryszarda Ścigały. Łapówkarska afera której wisienką na torcie była łapówka dla prezydenta Ścigały powoli kończy się. Ostatni wyrok, choć nie prawomocny jeszcze,  zapadł ostatnio na kilkoro urzędników tarnowskiego magistratu czasów Ryszarda Rwie Kasę.  Więcej na stronie Radio Kraków.

 

*    Generał Józef Bem, urodzony i pochowany w Tarnowie. Doczesne szczątki generała spoczywają na wysokich kolumnach Mauzoleum w tarnowskim w Parku Strzeleckim. Krakowski projektant, Szyszko-Bohusz, zaprojektował tak wysokie wyniesienie w górę prochów generała aby zadośćuczynić zasadom muzułmańskiego pochówku, które nie pozwalały (nie pozwalają?) muzułmaninowi spocząć w ziemi niewiernych. Może to legenda, a może tak kiedyś było. Dzisiaj bowiem trudno sobie wyobrazić te miliony pochówków muzułmanów żyjących, a więc i, co jest oczywiste, umierających w Europie. Jak na razie nie posiadają muzułmanie  swej świętej w Europie ziemi. Jak na razie!

A jak to się stało, że gen. Józef Bem zmarł jako muzułmanin? Proszę czytać dalej.

 

   Kamienica przy ul. Słowackiego 4 w Tarnowie. Historia związana z WiN

 

*   Pilnujmy sprawę zamordowania Moniki Cygan ze Szczucina. Informacja na stronie Radio Kraków.pl

 

*   Kłopotów byłego prezydenta Ścigały ciąg dalszy. Chyba już żałuje tej swej prezydentury. "Pryzedentował" jedną kadencją a po sądach jest włóczony przez dwie. Tak to bywa jak ktoś łasy na pieniądze dopuszczony jest do wydawania pieniędzy publicznych.  Odsiedział dwa lata za 70 tys. łapówki, teraz ma sprawę za ustawienie przetargu na remont jednej z tarnowskich ulic. Tekst na stronie Radio Kraków

 

*   Jednak stanął w Tarnowie  pomnik Lecha Kaczyńskiego.

      Tymczasowo, powodu wrogości prezydenta miasta, zatrzymał sie na Placu Dworcowym, na terenie należącym do PKP. Tymczasem, bo ani chybi przejdzie na lepsze miejsce, ale musi poczekać na zmianę władz miasta.

 

*   W Tarnowie będzie batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Wkrótce ruszy rekrutacja. Szczegóły na stronie Radia Kraków.

 

*   Przegrana tarnowsko-rzeszowskiej sędziowskiej kasty. Stało sie to jednak dopiero po skutecznej kasacji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. O zwycięskiej dla kasty fazie sprawy rzeszowskiej prokurator Hanny H. w naszym komentarzu poniżej.  Dalej na stronie Radio Kraków.

 

*   Afera Sławomira „Tik-tak” Nowaka zahaczyła swym ogonem o Tarnów. Proszę czytać dalej.

 

*   Tarnowski oddział sędziowskiej kasty w akcji. To nie była łapówka - to była pożyczka. Tak stwierdził Tarnowski Sąd Okręgowy broniąc panią  prokurator, jedną z bohaterek tzw. afery podkarpackiej.  „To legalizacja korupcji” - tak wyrok ten określił minister Zbigniew Ziobro. Proszę czytać dalej.

    

*    Piłsudski w Tarnowie, nie tylko na pomniku, przebywał przez kilkanaście dni sierpnia 1901 roku. Proszę czytać dalej.

 

 Wcześniejsze komentarze tutaj.   

 

 

 TarNowiny zapraszały

 

*    14 kwietnia 2024 r. Warszawa. Narodowy Marsz Życia. Manifestacja na rzecz życia i rodziny, ale też wolności i niepodległości.
 Rozpocznie się o 12:30 na placu Zamkowym w Warszawie. Główne hasło wydarzenia to „Niech żyje Polska”

 *    12 kwietnia 2024 r. Publiczny Różaniec na Placu Sobieskiego w Tarnowie. W piątek (12 kwietnia) na godzinę 15-tą, na publiczne odmówienie różańca w intencji obrony dzieci poczętych oraz w intencji dobra dla naszej Ojczyzny, zaprasza Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

*    10 kwietnia 2024 r. 14-ta rocznica zamachu w Smoleńsku.  Rocznica śmierci polskiej elity politycznej, w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Uwaga! Zmiana! Za dusze poległych modlić sie będziemy w tarnowskiej katedrze podczas Mszy Św. o godzinie 18-tej. Jedenastego a nie 10-tego kwietnia. Pod od Tablicą Smoleńską na Placu Ofiar Katynia, spotykamy się 10 kwietnia o godzinie 17.30 by złożyć znaki pamięci; kwiaty i znicze.

*    20 marca 2024 r. Strajk Generalny Rolników Małopolski w Krakowie.

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Lubicz i Kopernika (niedaleko Ronda Mogilskiego, godzina 11-ta.

*    16 marca 2024 r. Kraków. Protest Wolnych Polaków. Rynek Główny, początek o godz. 13-ta.

Dojazd indywidualny. My, członkowie tarnowskiego Klubu, jedziemy pociągiem z Tarnowa o godz. 11.23, przyjazd do Krakowa o 12.37.

*     6 marca 2024 r. Warszawa. Strajk Generalny Rolników. Początek o godz. 11-tej pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów  (aleje Ujazdowskie 1/3). Co do grupowego wyjazdu z Tarnowa, to nie mamy jeszcze informacji. Ze strony Solidarności pracowniczej koordynatorem jest Region Kraków; tel. 12 421 60 54. Ze strony Solidarności rolniczej Region Małopolska; tel. 604 293 891

*     1 marca 2024 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W Tarnowie:

Ø 29 lutego: Msza Św. w kaplicy cmentarnej cmentarza "w Krzyżu", o godz. 15-tej. Potem przejście do grobów żołnierzy II Konspiracji, pochowanych na cmentarzu 'krzyskim" w celu złożenia znaków pamięci.

Zaprasza senator, pan prof. Włodzimierz Bernacki.

Ø           1 marca: Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku", o godz. 15.30. Potem złożenie znaków pamięci na grobach żołnierzy II Konspiracji, pochowanych na cmentarzu "Starym".

Zaprasza Klub Gazety Polskiej w Tarnowie.

Ø           1 marca. Powiatowe uroczystości Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tuchów, Dom Kultury, godz. 11-ta.

Zaprasza starosta powiatu tarnowskiego, pan Roman Łucarz.

W tym: występ młodzieży szkolnej oraz wykład historyka . p. Adama Ryby porelekcja histortyka

Ø            2 marca: Koncert patriotyczny w wykonaniu "Dziecięcej Ferajny" w auli Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Początek o godzinie 18-tej.

Ø            3 marca. Bieg "Tropem Wilczym". Najbliższy Bieg to w Zakliczynie. Start o godzinie 10-tej.

*     17 lutego 2024 r. Konferencja "Transformacja Klimatyczno-Energetyczna, szanse  zagrożenia dla państw członkowskich UE"

z udziałem europoseł Beaty Szydło i ministra Andrzeja Adamczyka. W budynku Centrum Doskonalenia Nauczycieli, ul. Nowy Świat 30, początek o godzinie 16-tej. Zaprasza pani poseł Anna Pieczarka.

*     14 lutego 2024 r. Rocznica powstania Armii Krajowej w 1942 roku. (przemianowania Związku Walki Zbrojnej)

*     10 lutego 2024. Protest Wolnych Polaków. Warszawa, al. Szucha, obok siedziby Trybunału Konstytucyjnego. Protest zorganizowały Kluby Gazety Polskiej.

*     21 stycznia 2024 r. Spontaniczna manifestacja wobec Kosiniaka-Kamysza przeciwko łamaniu prawa przez "Koalicję 13 grudnia". Wierzchosławice, godzina 10.15, pod kościołem parafialnym.

Który to już raz obraca się w grobie Wincenty Witos, widząc odwiedzających jego grób złodziei tradycji PSL - współpracowników komunistów, lewaków, liberałów.

*     11 stycznia 2024 r. Protest Wolnych Polaków w Warszawie. Protest przeciwko łamaniu prawa, w tym próbie  bezprawnego przejęcia mediów publicznych przez koalicję rządową "13-tego Grudnia"?

*     6 stycznia 2024 r. Tarnowski Orszak Trzech Króli. Rozpoczął się on uroczystą Mszą Świętą o 12-tej w Katedrze a następnie królowie Kacper Melchior i Baltazar  wyruszeli o 13-tej z Placu Katedralnego do kościoła Św. Rodziny.

*     8 grudnia 2023 r. Męski Różaniec w Tarnowie. Członkowie Męskiego Różańca w Tarnowie zaprosili na Adwentową Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski. W kościele parafii Świętej Rodziny, potem Msza Św. o godz. 24-tej, zakończenie o godz. 3.00. We wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie Błogosławionego Andrzeja Boboli, patrona Polski.

*     11 listopada 2023 r. Marsz Niepodległości w Warszawie. 

*     28 września  2023 r., godz. 15-ta. Iskra Bożego Miłosierdzia. Koronka na ulicach miast świata 2023.

 *     Do 14 września 2023 r. Film „Raport Pileckiego” w kinie Millenium w Mościcach.

 *     9 września  2023 r., „Campus Przeszłości - era Tuska”, happening związany z konwencją Platformy Obywatelskiej w Centrum Sztuki w Mościcach. Zbiórka przed Centrum o godzinie 10.30. Zapraszało tarnowskie Prawo i Sprawiedliwość.

 *   31 sierpnia 2023 43 rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Upamiętnienie w Tarnowie:

Msza Św. w kościele parafii p.w. Błogosławionej Karoliny Kózki, 3 września 2023 r. o godzinie 18-tej. Po Mszy św. przejście pod pomnik św. Jana Pawła II i odmówienie modlitwy za Ojczyznę i złożenie kwiatów. Proboszcz tej parafii, ks. prałat Stanisław Dutka jest tarnowskim Duszpasterzem Ludzi Pracy. Zapraszał oddział tarnowski małopolskiego Regionu NSZZ „Solidarność”

*   1 września 2022 r. Rocznica agresji Niemiec na Polskę, początku II Wojny Światowej. Upamiętnienie w Tarnowie:

- godz. 17.00 Msza Św. w kościele Księży Filipinów, potem przejście na ulicę Urszulińską,

- godz. 18.20 Apel Pamięci na ul. Urszulańskiej 18, przed kamienicą, w której mieściła była siedziba Gestapo.

Zapraszał senator Włodzimierz Bernacki.

*     15 sierpnia  2023 r. Dzień Wojska Polskiego. Rocznica zwycięstwa nad bolszewicką Rosją w 1920 r.

-   W Tarnowie: Patriotyczne Śpiewanie „Dla Niepodległej”. Jak co roku, na tarnowskim Placu Sobieskiego, o  godzinie 17-tej. Serdecznie zapraszał Klub Gazety Polskiej w Tarnowie. Były śpiewniki pieśni i piosenek żołnierskich wszystkich walk Polaków o Niepodległość. Była to lekcja śpiewania, gdyż  śpiew wzmocniony był odtwarzaniem utworów  na urządzeniu nagłaśniającym.

-  W Niecieczy:   Piknik Wojskowy, w godzinach od 12-tej do 18-tej.

*     6 sierpnia  2023 r., godz. 19-ta.  Msza Święta za dusze tarnowskich strzelców i „drużyniaków”, którzy 109 lat temu wyruszyli na krakowskie Oleandry a stamtąd wraz z Pierwszą Kadrową, a następnie z Legionami Polskimi  na wojenny szlak bojowy, którego kulminacją było odzyskanie niepodległości jesienią roku 1918. Po Mszy Św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  Zapraszał  tarnowskie oddział Światowego Związku Żołnierzy AK.

*     1 sierpnia  2023 r. Tarnowskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego rozpocznie wydarzenie na placu Sobieskiego o godz. 16:30 przygotowane przez stow. Tarnów Pierwsze Niepodległe. Dalsze uroczystości; patrz na stronie głównej

*    16 lipca  2023 r. Wola Rzędzińska k/Tarnowa. Spotkanie z panem  Premierem Jarosławem Kaczyńskim i panią  Premier Beatą Szydlo.

Spotkanie odbyło się od godziny 15.00 do godziny 18.00 na boisku sportowym „Wolani” w Woli Rzędzińskiej. Wydarzenie rozpoczął mecz parlamentarzystów i samorządowców o godzinie 14.00.  Bylo wiele atrakcji dla dzieci oraz smakołyków dla dorosłych.

*    11 lipca. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

11 lipca 2023 - 80-ta rocznica  Rzezi Wołyńskiej.

Program tarnowskich obchodów:

- godz. 17-ta: Msza Św. w kościele pw. Św. M. Kolbego w Tarnowie przy ul. Urszulańskiej. Po Mszy Św. nastąpi przemarsz ulicą gen. Bema i Najświętszej Marii Panny pod Kurhan Kresowy na cmentarzu ”Starym”

- pod Kurhanem: hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty

Zapraszał tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

 

- Ponadto: od poniedziałkowego do wtorkowego południa na ulicach centrum miasta trwała akcja przypinania przechodniom symbolicznego kwiatu lnu, organizowana przez Fundację „Pro Patria Semper” przy współpracy m.in. z harcerzami (ZHR) i młodymi wolontariuszami ze Stowarzyszenia „Tarnów Pierwsze – Niepodległe”.

*    25 czerwca  2023 r. Kraków. Marsz dla Życia i Rodziny.

*    25 maja 2023 r.  "Przynieś kwiat dla Bohatera", w 75-tą rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego przez komunistów. O dowolnej porze dnia. 

*    25 maja 2023 r., godz. 18-ta. "Inicjatywa Tarnowska" zaprasza na kolejne, comiesięczne spotkanie tematyczne  - dyskusję panelową w Piwnicy Lustrzanej (Pasaż Tertila) w Tarnowie. Tematem będzie sytuacja w jakiej znajdują się lokalne środowiska sportowe  a także o ich najpilniejszych potrzebach.

*    27 kwietnia 2023 r. Obchody 81. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz, w tym zwiedzanie plenerowej wystawy "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów".

 Godz. 13-ta przed budynkiem Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego.  

*   16 kwietnia 2023 r. Na warszawskie uroczystości upamiętniające XIII rocznicę Katastrofy pod Smoleńskiem.

Zapraszalismy  na organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość wyjazd autokarem do Warszawy 16 kwietnia br. na uroczystości upamiętniające XIII rocznicę Katastrofy pod Smoleńskiem.

W ramach uroczystości; po Mszy Św. w archikatedrze warszawskiej p.w. Św. Jana Chrzciciela o godz.19-tej będzie Marsz Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Bezpośrednio po zakończeniu przemówienia nastąpi powrót do Tarnowa.

Wyjazd jest darmowy. Autokar odjedzie spod Starostwa Powiatowego  w Tarnowie  o godz. 12-tej

Zapisu można dokonać wysyłając sms, dzwoniąc pod nr tel  506 734 643 lub wysyłając maila na adres: madziaszwajkosz@gmail.com, najpóźniej do najbliższego piątku (14 bm..) 

  *   10 kwietnia 2023 r.  Rocznica śmierci polskiej elity politycznej 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Msza Św. rocznicowa w intencji poległych odprawiona została 11 kwietnia  o godzinie 18-tej w tarnowskiej katedrze.  A to ze względu na przypadający na 10-go kwietnia drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

*   5 kwietnia (Wielka Środa). Droga Krzyżowa ulicami Tarnowa. Start o 20-tej na Rynku. Trasa drogi krzyżowej: Rynek - ul. Wekslarska - Brama Pilzneńska - ul. Wałowa - ul. Katedralna - Plac Katedralny. Droga Krzyżowa ulicami Tarnowa

*   2 kwietnia 2023 r. Marsze Papieskie w obronie pamięci kard. Karola Wojtyły, i czci papieża św. Jana Pawła II. W rocznicę Jego odejścia go Domu Pana.

-       Marsz Papieski w Tarnowie  Marsz wyruszy o godzinie 13-tej z Placu Sobieskiego w Tarnowie. Planowane jest  przejście ulicami: Wałowa, Brama Pilzneńska, Wekslarska, Rynek na Plac Katedralny pod pomnik św. Jana Pawła II. W trakcie Marszu odtwarzane będą fragmenty Papieskich homilii. Organizatorzy (tarnowskie organizacje społeczne, w tym m.in. Stowarzyszenie "Pierwsze Niepodległe" i Klub Inteligencji Katolickiej) proszą o zabranie ze sobą flag papieskich i/lub polskich, ewentualnie obrazów papieża JPII.

-       Marsz w Krakowie.

-       I Marsz Papieski w Warszawie. Wyjazd autokarem uzależniony był od ilości zgłoszeń.

*   1 marca 2023 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Tarnowie:

-  28 lutego. Cmentarz w Tarnowie Krzyżu. W kaplicy cmentarnej, o godzinie 15-tej, koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, potem Msza Święta. Później Apel pamięci i złożenie znaków pamięci na grobach pochowanych na tym cmentarzu Żołnierzy Wyklętych. Zapraszał senator RP prof. Włodzimierz Bernacki.

-  1 marca.  Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku", o godz. 15.30. Potem złożenie znaków pamięci na grobach Żołnierzy Wyklętych, pochowanych na cmentarzu "Starym". Zapraszał Klub Gazety Polskiej w Tarnowie.

- Marsz "Wilczym Tropem" XI Edycja 2023. Link do Marszu         Najbliższy Tarnowa Marsz to ten w Zakliczynie (5 marca)

 *   5 marca 2023 r. "Opiekun" Film w kinie "Marzenie Szczegóły i zwiastun filmu    Link do kina  

 *   Tarnowskie kolędowanie w styczniu:

  3 stycznia: Koncert kolęd i Pastorałek w wykonaniu Golec Łorkiestra w Arena Jaskółka w Mościcach, godzina 19-ta.

  6 stycznia: Koncert kolęd pt. "Nocna Cisza" w wykonaniu Marka Napiórkowskiego oraz Artura Lesickiego, mistrzów gitary, w tarnowskim Centrum Kultury, Rynek 5, godzina 19.30.

6 Stycznia 2023. Orszak Trzech Króli. Wyruszył z Placu Katedralnego po Mszy Św. w Bazylice Katedralnej o godzinie 12-tej. Monarchowie przeszli ulicami Katedralną i Krakowską do kościoła p.w. Świętej Rodziny.

 

  7 stycznia: Pasterski Koncert Świąteczno-Noworoczny w wykonaniu mościckiego zespołu "Świerczkowiacy". wystąpią też: zespół regionalny "Mystkowianie" z Mystkowa, "Zielony Jawor" z Krempach oraz "Ziemia Żywiecka". Centrum Sztuki "Mościce" Tarnów, Traugutta , godzina 19-ta.

 

 8 stycznia: Koncerty kolęd w tarnowskiej katedrze:

- schola dziecięca zaprasza do wspólnego kolędowania w katedrze, po Mszy św. o godz. 12.00.

- na „Kolędowanie przy żłóbku” zaprasza chór Pueri Cantores Tanovienses. o godzinie 16-tej.

 

 

  22 stycznia: Koncert "Hej Kolęda" w Teatrze im L. Solskiego, Tarnów Mickiewicza 4, godzina 16-ta

*   18 grudnia  2022 r.  "Ofensywa Konfederacji w Tarnowie"; Berkowicz, Braun i Rola w Tarnowie. 18 grudnia, w hotelu "Bristol", ul. Krakowska 9.

*   13 grudnia  2022 r. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 r.

Msza Św., w intencji ofiar stanu wojennego, odprawione była w kościele p.w. Błogosławionej Karoliny, 11 grudnia o godzinie 16-tej.

Zapraszał tarnowski oddział NSZZ "Solidarność".

*   25 - 28 listopada 2022 r. Główny blok 10-tej edycji Festiwalu Niepodległości. List - zaproszenie Piotra Dziży.

*   10 - 20 listopada 2022 r. Dni Przestrogi przy pomniku "Przejście". Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie, w rocznicę śmierci Błogosławionej Karoliny. Sanktuarium w Zabawie

*   Od 11 listopada 2022 r. Film "Prorok" w tarnowskich kinach. Film o walce Prymasa Wyszyńskiego o wolność religijną i godność człowieka. W kinie  "Marzenie" do 24 listopada, natomiast w mościckim kinie "Millenium" do 17 listopada.

Oficjalny zwiastun filmu           Wejście do kina "Marzenie"

 *   11 listopada 2022 r. Autokarowy wyjazd do Warszawy na Marsz Niepodległości, organizowany przez Klub Gazety Polskiej.

*   12 września 2022 r. Rocznica tarnowskiego transportu kobiet do KL Ravensbrück. Tarnowskie upamiętnienie: Msza Św. w kościele NMP Szkaplerznej "na Burku" o godzinie 16-tej. po Mszy odwiedzenie grobów pochowanych na cmentarzu "Starym" więźniarek tego obozu. Zaprasza Fundacja "Pro Patria Semper". Szczegóły podaje Piotr Dziża.

*    42 rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Upamiętnienie w Tarnowie:

4 września 2022 r. Msza Św. w kościele parafii p.w. Błogosławionej Karoliny Kózki, o godzinie 18-tej. Proboszcz tej parafii, ks. prałat Stanisław Dutka jest tarnowskim Duszpasterzem Ludzi Pracy.

*   1 września 2022 r. Rocznica agresji Niemiec na Polskę, początku II Wojny Światowej. Upamiętnienie w Tarnowie:

Ø godz. 15.30 Msza Św. w kościele Księży Filipinów, potem przejście na ulicę Urszulańską,

Ø godz. 17.00 Apel Pamięci na ul. Urszulańskiej 18, przed kamienicą, w której mieściła była siedziba Gestapo.

Zapraszał senator Włodzimierz Bernacki.

*   30 sierpnia 2022 r.  Inauguracja 10-tej edycji Festiwalu Niepodległości. W rocznice powstania NSZZ "Solidarność" Szczegóły

*   15 sierpnia 2022 r. Patriotyczne Śpiewanie „Dla Niepodległej”. Jak co roku, na tarnowskim Placu Sobieskiego, o 17-tej godzinie. Zaprasza Klub Gazety Polskiej w Tarnowie. Będą śpiewniki pieśni i piosenek żołnierskich wszystkich walk Polaków o Niepodległość. Będzie też wzmacnianie śpiewu na urządzeniu odtwarzającym.

 *   1 sierpnia 2022 r. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Tarnowskie uroczystości organizowane przez: => UM Tarnowa i ŚZŻAK oddział Tarnów =>  Stowarzyszenie Pierwsze Niepodległe

Uroczystości w Warszawie organizowane przez Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości. =>  Afisz Marszu Powstania Warszawskiego

*   11 lipca 2022 r. 79 rocznica Rzezi Wołyńskiej. W rocznicę apogeum mordu Polaków na Kresach. 11 lipca 1943 roku, kiedy to Ukraińcy z UPA dokonali skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Uroczystości rocznicowe w Tarnowie:

 - godz.17-ta,  Msza Św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie przy Urszulańskiej,
 - po Mszy Św. nastąpi przemarsz ulicą gen. Bema i Najświętszej Marii Panny pod Kurhan Kresowy na cmentarzu "Starym"
 - Pod Kurhanem Kresowym: hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, odśpiewanie roty

Zapraszało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.

*   Czerwiec 2022 r. Program działalności tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na maj 2022 r. Tutaj, na klubowej stronie.

*   18 czerwca 2022. Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie. Plac przed dworcem kolejowym, godz. 15-ta. W uroczystościach wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

*   14 czerwca 2022. Rocznica I transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tarnowskie miejskie uroczystości rocznicowe odbyły się 13 czerwca przy Pomniku I Transportu. Więcej na stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau

*   12 Czerwca 2022 r. Spotkanie z Beata Szydło w Sali Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 1. Zapraszali Anna Pieczarka i Jacek Hudyma

*    14 maja 2022 r. Spotkanie z Patrykiem Jaki, posłem do Parlamentu Europejskiego. W Krakowie, w auli przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP, na Osiedlu Kalinowym 5.

*    1 - 2 maja  2022 r. Patriotyczna majówka w Ołpinach. Było to:

             1 maja: uroczystości poświecenia nowego nagrobka legionisty i Niezłomnego Żołnierza Wyklętego Władysława Stanuli ps. Mrówka,
      w tym: Msza Święta, apel poległych i prelekcje historyków IPN.     

             2 maja: Bieg Tropem Wilczym w ramach X edycji tego ogólnopolskiego Biegu.

             Zapraszał organizator, Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne "Pro Patria".

*    2 maja  2022 r. "Patriotyczne zamyślenia", w tarnowskim Ratuszu, o godzinie 16-tej.

W tym:    - wręczenie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości,

               - prelekcja dra Marka Smoły o meandrach historii Polski,

               - recytacje i śpiewy uczniowskie.

Zapraszali organizatorzy: Klub Inteligencji Katolickiej i Muzeum Okręgowe.

*     Program działalności tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej na kwiecień 2022 r.

*    24-27 kwietnia 2022 r. Obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polek z Tarnowa do KL Auschwitz.

Zapraszał p. Piotr Dziża z Fundacji "Pro Patria Semper".

*     13 kwietnia  2022 r., godz. 20-ta. Droga Krzyżowa ulicami Tarnowa. Szczegóły

*     10 kwietnia  2022 r. Rocznica śmierci polskiej elity politycznej 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

-  w Tarnowie: Modlitwa za tragicznie zmarłych w tym wydarzeniu podczas Mszy Św. w tarnowskiej katedrze o godzinie 18-tej. Znaki pamięci; modlitwy, kwiaty i znicze prosimy składać pod Tablicą Smoleńską przez cały dzień, niekoniecznie po Mszy Św.

- w Warszawie:  Program uroczystości. Grupowy wyjazd autokarem z Tarnowa organizuje Prawo i Sprawiedliwość, wyjazd o godz.11-tej. Zapisy i dalsze szczegóły pod telefonem: 515 393 697 lub 604 612 469. 

*     10 kwietnia  2022 r., godz. 19-ta. Koncert Stabat Mater Giovanni Battisty Meneghiniego  w tarnowskiej katedrze. Afisz.

*     31 marca 2022 r. Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich bohaterów, Żołnierzy Wyklętych na budynku Policji, przy ul. Bandrowskiego 5, w tym:

Ø 15.30 Msza Św. w kościele księży Filipinów, potem przemarsz ulicami Tarnowa na miejsce uroczystości,

Ø 17.00 uroczystości odsłonięcia tablicy: Øodśpiewanie hymnu narodowego, Ø przemówienia okolicznościowe, Ø odsłonięcie i poświęcenie tablicy, Øapel pamięci, Øzłożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Zaprasza senator prof. Włodzimierz Bernacki.

*    Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Tarnowie:

-  26 lutego2022 r. Msza Św. w kaplicy na cmentarzu "Krzyskim" o godz. 15-tej. Potem złożenie wiązanek kwiatów na miejscach spoczynku Mieczysława Cielochy, Stanisława Kiełbasy, Jana Kmiecika i Antoniego Trzepli. Zaprasza pan Włodzimierz Bernacki, senator RP.

- 1 marca 2022 r.  Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku" o godz. 15.30. Potem złożenie znaków pamięci na grobach Żołnierzy Wyklętych, pochowanych na cmentarzu "Starym". Zaprasza Klub Gazety Polskiej w Tarnowie.

-  1 marca 2022 r. Spotkanie przy Pomniku Ofiar Stalinizmu o godz.12-ta. Przemówienie prez. Romana Ciepieli, złożenie znaków pamięci odśpiewanie hymnu polskiego. Zaprasza urząd miasta Tarnowa.

­       6 marca 2022 r. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Najbliższe miejsce to Zakliczyn i Dąbrowa Tarnowska. Strona Biegu.

*     19 lutego 2022 r. 176. rocznica  Powstania Krakowskiego i Rzezi Galicyjskiej. Upamiętnienie na cmentarzu "Starym" godz.

*     14 lutego 2022 r. 80-ta Rocznica powstania Armii Krajowej. W Tarnowie; otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej – Armia Krajowa w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci (nowo-otwarte Muzeum AK przy ul. Mościckiego w Tarnowie). Potem, przy pobliskich obeliskach Armii Krajowej i 16. Pułku Piechoty rozpocznie się modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej, oraz złożone zostaną znaki pamięci

*     W okresie Bożego Narodzenia w Tarnowie. Świetlna" szopka w Starych Żukowicach.

*     9 - 16 stycznia 2022 r. Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Narodzenia Pańskiego, w soboty o 14-tej, w niedziele o 12.30 i 17-tej.

*    6 stycznia 2022 r. Orszak Trzech Króli. Początek na Placu Katedralnym około godz. 13-tej, po Mszy Św. w katedrze. Orszak wędrować będzie do żywej Szopki w ogrodach o.o. Bernardynów ulicami: Wekslarska Wałowa, Targowa, Bernardyńska.

Po zakończeniu orszaku zaplanowane zostało widowisko przygotowane przez wspólnotę Cenacolo.(patrz niżej)

*    1 oraz 6 stycznia 2022 r. o 16.30. Bożonarodzeniowe Misterium na Placu Katedralnym w wykonaniu wspólnoty Cenacolo. Szczegóły.

*    Do 6 stycznia 2022 r. żywa szopka betlejemska w ogrodach o.o. Bernardynów, otwarta w godzinach 9-ta - 19-ta. Szczegóły

*   12 - 19 listopada 2021 r. film "Nędzarz i madame" w tarnowskim kinie "Marzenie" i w mościckim "Millenium". Film o tym jak umiera Adam Chmielowski a rodzi się Brat Albert, święty.  

 *   11 listopada 2021 r. Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnienie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

    Ø Warszawa: Marsz Niepodległości, tutaj zaproszenie. Możliwy wyjazd z Tarnowa autokarem, w razie wystarczającej ilości chętnych. Zgłoszenia na tel. 665770390 lub mailem na adres: klubgp.tarnow@gmail.com. Wyjazd z Tarnowa około godziny 6-tej. Koszt wyjazdu : około 100 zł.

    Ø Tarnów: Szczegóły o tarnowskich wydarzeniach tutaj.

*   10 - 17 października. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie. Afisz

*    8 - 14  października 2021 r. Film "Fatima" w tarnowskich kinach.

*   27 września 2021 r. 82. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W Tarnowie:

-  11.30 - ślubowanie uczniów klas pierwszych XVI LO na tarnowskim rynku,

-  12.00 - Msza Święta w tarnowskiej katedrze,

-  13.00 - złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza,

13,45 - odsłonięcie tablicy Antoniego Gładysza na rodzinnym domu Gładyszów, Matejki 11.

*   19 września 2021 r.. Warszawa. Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem "Tato bądź, prowadź, chroń"  Wejście na stronę marszu.

*   12 września 2021 r. Beatyfikacja Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Warszawa,  Plac Marszałka Piłsudskiego. Po karty wstępu należy zgłaszać się do swojej parafii. Link do strony Komitetu Organizacyjnego. 

*   1 września 2021 r. Rocznica agresji Niemiec na Polskę, początku II Wojny Światowej.

Upamiętnienie w Tarnowie: spotkanie o godzinie 17-tej na ul. Urszulańskiej 18, pod budynkiem byłej siedziby Gestapo. Zapraszał senator Włodzimierz Bernacki.

*   15 sierpnia 2021 r. Patriotyczne Śpiewanie „Dla Niepodległej”. Jak co roku, na tarnowskim Placu Sobieskiego. Zapraszał Klub Gazety Polskiej w Tarnowie

*   15 sierpnia 2021 r. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", przeniesiony z 1 marca. Polecaliśmy bieg w Zakliczynie, ściślej: na Jamnej.

*   31 lipca 2021 r. Manifestacja "Po stronie Polski" jako wyraz poparcia dla polskiego rządu wobec agresji brukselskich lewaków.
W Warszawie pod Trybunałem Konstytucyjnym. Organizator: Kluby Gazety Polskiej.

*   10 lipca 2021 r. Tarnowskie uroczystości związane z 78 rocznica Rzezi Wołyńskiej; Msza Święta w kościele p.w. św. M. Kolbego przy ul. Urszulańskiej, potem  przemarsz pod Kurhan Kresowy na cmentarzu "Starym"

      Zaprasza tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

*   10 kwietnia 2021 r.  Rocznica śmierci polskiej elity politycznej 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Msza Św., z modlitwą w intencji tragicznie zmarłych w tym wydarzeniu, odprawiona zostanła w tarnowskiej katedrze o godzinie 18-tej. Po Mszy Św. nastąpiło indywidualne, z zachowaniem pandemicznych obostrzeń, przejście pod Tablicę Smoleńską na Placu Ofiar Katynia dla złożenia kwiatów i zniczy.

*   1 marca 2021 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Tarnowie była Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej "Na Burku". Potem zapalono znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych, pochowanych na tym cmentarzu

*   10 lutego 2021 r. Dzień Sybiraka. Rocznica I masowej wywózki na Sybir.

*   16 do 22 października  2020 r. Film „Wojtyła. Śledztwo, chcieli go zabić”. W Kinie „Marzenie”.

*   17 - 25  października 2020 r. Tarnowski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.  („Tydzień” został odwołany ze względu na epidemiczne ograniczenia)

*   17 września 2020 r. Rocznica napaści sowieckiej Rosji. Dzień Sybiraka. Uroczystości w Tarnowie to: modlitwa pod obeliskiem poświęconym Sybirakom na cmentarzu „Starym”  i Msza Św. w katedrze, po której nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu na dalsze uroczystości.

*   Do 10 września 2020 r. Film „Zieja” w kinie Millenium w Mościcach.

*   1 września 2020 r. Rocznica napaści Niemców na Polskę. W Tarnowie upamiętnienie pod byłą siedziba Gestapo, na Urszulańskiej 18.

*   28-30 sierpnia 2020 r. „Kobieta – królewski projekt”/

*   15 sierpnia 2020 r. 100. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Dzień Wojska Polskiego. W Tarnowie  „Patriotyczne Śpiewanie” na Placu Sobieskiego.

*   6 sierpnia 2020 r. 106. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. W Tarnowie: obchody u Filipinów i przy Grobie Nieznanego Żołnierza

*   1sierpnia 2020 r. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Tarnowie: uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w kościele księży Filipinów.

*    11 lipca 2020 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Program obchodów w Tarnowie obejmował: Mszę Św. w kościele św. M. Kolbego w Tarnowie przy Urszulańskiej, przemarsz ulicą gen. Bema i N. M. Panny pod Kurhan Kresowy na cmentarzu „Starym”, wspomnienia, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty. W 77. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, zapraszało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie

*    22 czerwca 2020 r. Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Tarnowie.

*    21 czerwca 2020 r. Spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą w Krakowie.

*   14 czerwca 2020 r.  Wiec poparcia kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem premier Beaty Szydło. Zapraszał Tarnowski Komitet Poparcia Prezydenta Andrzeja Dudy.

*   19 kwietnia 2020 r. Święto Miłosierdzia Bożego. Kraków-Łagiewniki (transmisje Mszy Św.)

*   18 kwietnia 2020 r. 10-ta rocznica Tragedii w Smoleńsku. 18-go kwietnia, ponieważ na 10-tego przypadał Wielki Piątek.  Msza Święta w intencji o spokój dusz tragicznie zmarłych w tej katastrofie, odprawiona została w tarnowskiej katedrze, o godzinie 18-tej. Msza była transmitowana "na żywo" poprzez internet pod adresem: https://www.katedratarnowska.pl/
O tej samej godzinie została też odprawiona, w tej samej intencji,  Msza Święta w kościele oo. Bernardynów.

*   1marca 2020 r. Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Tarnowie:

1.    28 lutego. Żabno. Uroczystości organizowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

2.    29 lutego. Cmentarz w Krzyżu. Na uroczystości z udziałem marszałka seniora Antoniego Macierewicza, na godzinę 15-tą zapraszał senator PiS Włodzimierz Bernacki. Po uroczystościach, o godzinie 17.30 w auli PWST odbyła się  spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem.

3.    1. marca. Cmentarz "Stary"- zapalenie zniczy na grobach pochowanych na tym cmentarzu Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie o 14-tej w bramie cmentarza. Potem przejście na Mszę Św. w kościele "Na Burku" ( patrz niżej). Zapraszał Klub Gazety Polskiej w Tarnowie.

4.    1. marca. Kościół "Na Burku" - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Godzina 15-ta. 15 min. wcześniej Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Gmach sądów - odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych. Po Mszy Świętej i po przejściu do Gmachu Sądów. Zapraszał Światowy Związek Żołnierzy AK, Koło Tarnów.

5.    1. marca. Zakliczyn. Bieg "Tropem Wilczym" w Zakliczynie.

6.   6. marca 2020 r. Wierzchosławice. V Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc Adama Boryczki.

 

*   29 Luty 2019 r. Spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. Do auli PWST na godz. 17.30 zapraszał senator Włodzimierz Bernacki.

*   8 lutego 2019 r. Manifestacja w Warszawie w obronie reformy sądownictwa.

*   Od 24 grudnia 2019. "Świetlna Szopka " w Starych Żukowicach (do 2 lutego, po zmroku). 

*   25 stycznia 2020 r. "Pogrom czy mord. Kielce 4.07.1946". Film w telewizji Republika, godz. 19.10. Film ten można go zobaczyć na YouTube, tutaj.

*   6 stycznia 2020. Orszak Trzech Królów. W Tarnowie wyruszył z Placu Katedralnego ok. godziny 13-tej, bezpośrednio po Mszy Św. w katedrze o godzinie 12-tej i zmierzać będzie do ogrodów Ojców Bernardynów trasą: poprzez Rynek ulicami Wekslarska, Brama Pilzneńska, Wałowa, Targowa i Bernardyńska

*   9 grudnia  2019 r. "Ideologia LGBT i gender. Doświadczenia państw UE i polityka UE". Krąków, Uniwersytet Papieski Świętego Jana Pawła II (Aula, ul. Bernardyńska). Wśród gości ks. Paweł Bortkiewicz, Andrzej Nalaskowski, ks. Dariusz Oko oraz redaktorzy Jacek Karnowski i Marcin Makowski.

*   23 i 24  listopada  2019 r. Teatr „Nie Teraz” Tomasza A. Żaka w Domu Ludowym w Maszkienicach, bo w Tarnowie nie znalazł miejsca.

*   22 listopada  2019 r. "Od Tolerancji do despotyzmu - lewicowy marsz na Polskę" Zaprasza Ryszard Legutko na dyskusję z udziałem Beaty Szydło, Jana Pospieszalskiego, Michała Rachonia, Michała Karnowskiego, Grzegorza Górnego i ks. Piotra Mazurkiewicza. Kraków, ul. Stradomska 4

 *   15 - 17 listopada  2019 r. Zabawa k/Radłowa. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.  "Zapal światło" za tych, których nie ma już wśród nas. Do miejscowości Zabawa, koło Tarnowa zapraszało Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy.  

*   11 listopada 2019 r. Narodowe Święto Niepodległości:

- "Niepodległa do hymnu". Zapraszał Klub Gazety Polskiej w Tarnowie

- Uroczystości organizowane przez  miasto.

- Uroczystości organizowane przez  powiat.

- "Wypominki Narodowe" w Kościele Błogosławionej Karoliny,

*   Od 2 listopada. Film „Nieplanowane” w tarnowskich kinach Marzenie i Millenium. „Patrząc od strony duchowej – film ten można porównać tylko z „Pasją” *  Mela |Gibsona”. Oficjalny zwiastun filmu       

*   Propozycje Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie.  Program na wrzesień/październik 2019 r.

*   30 października  2019 r. Tarnowski Marsz Niepodległości.

*   12 października 2019 r., w przeddzień wyborów. „Różaniec na szaniec”. Zapraszało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

*   11 października  2019 r. Kraków. „Dzień Patrioty”, organizowany przez wydawnictwo „Biały Kruk”.

*   Filmy „Legiony” oraz „Piłsudski” w tarnowskich kinach.

*   14 września  2019 r. Akcja Modlitewna „Polska pod Krzyżem

*   1 września  2019 r. Rocznica napaści Niemiec na Polskę, wybuchu II Wojny światowej.

*   15 sierpnia  2019 r. Patriotyczne Śpiewanie „Dla Niepodległej”. Jak co roku, na tarnowskim Placu Sobieskiego.

*   15  sierpnia  2019 r. Drugi dzień „Dni dla Życia Polonii i Polaków w Oświęcimiu”, organizowanego przez Witolda Gadowskiego..

*    10 sierpnia  2019 r. Spotkanie w Krakowie w obronie naszego pasterza, abpa Jędraszewskiego.

*    1 sierpnia  2019 r. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. „Myśleli o tobie umierając -  pamiętaj o nich żyjąc”. Na  Plac Sobieskiego w Tarnowie zapraszał Tarnowski Obóz Narodowy.

*   11 lipca 2019 r. Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystość pod Kurhanem Wołyńskim na cmentarzu „Starym” w Tarnowie zorganizował tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

*    14 czerwiec 2019 r. Rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu śmierci w Oświęcimiu.

*    30 maja  2019 r.  "Inwazja demoralizacji - kto i dlaczego chce doprowadzić do degradacji kultury". Wykład ks. prof. Janusz Królikowskiego, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

*    11 maja 2019 r. Spotkanie wyborcze z Patrykiem Jaki z udziałem Zbigniewa Ziobro.

*    10 maja 2019 r. Spotkanie wyborcze z prof. Ryszardem Legutko z udziałem red. Tomasza Sakiewicza i posła Wiesława Krajewskiego

*    4 maja 2019 r. Powiatowe uroczystości 3 Maja w Żabnie.

*    3 maja 2019 r. 3 Maj w Tarnowie.

 - „Tym, którzy służyli Ojczyźnie…”. Śpiew i recytacja tekstów utworów patriotycznych.

 - „Patriotycznie i rodzinnie w Tarnowie”.

*    17 kwietnia  2019 r. Droga Krzyżowa ulicami miasta.

*    14 kwietnia 2019 r. Święto Chrztu Polski. Ma to być „Dzień narodowej refleksji nad „dziedzictwem naszych ojców … odpowiedzialności za Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność.…”

Data 14 kwietnia 966 r. przyjęta jest jako dzień przyjęcia chrześcijaństwa przez księcia Mieszka I (w owym roku była to Wielka Sobota). W lutym 2019 polski parlament przyjął ustawę o ustanowieniu na ten dzień Święta Chrztu Polski. O uroczystościach tego dnia w Tarnowie - o ile będą -  poinformujemy.

 *    12 kwietnia 2019 r. Spotkanie z red. Witoldem Gadowskim, który m.in. zaprezentuje swą nowa książkę „Szlak Trafił””.

*    Do 11 kwietnia 2019 r. „Miłość i Miłosierdzie”, film Michała Kondrata. Fabularyzowany dokument o Siostrze Faustynie.  Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowanie świata na jego przyjście. Tarnów, kino Marzenie

*    10 kwietnia 2019 r. Rocznica śmierci polskiej elity politycznej w zamachu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Msza Św. z modlitwą w intencji tragicznie zmarłych w tym wydarzeniu odprawiona została w tarnowskiej katedrze o godzinie 18-tej. Po Mszy Św. nastąpiło przejście pod Tablicę Smoleńską na Placu Ofiar Katynia dla złożenia kwiatów i zniczy.

*    28 Marca 2019 r. Spotkanie z posłem Włodzimierzem Bernackim - Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

*    24 Marca 2019 r. Narodowy Marsz Życia w Warszawie.

*    15 marca 2019 r. Narodowe Święto Węgrów. W rocznicę rewolucji węgierskiej z 1848 roku, w święto Bratanków, wiązanka kwiatów pod tarnowskim pomnikiem Petőfiego.

*    15 marca 2019 r. Konferencja historyczna „Antemurale christianitatis”. Zapraszał Tarnowski klucz „Pobudka”.

*    14 – 15 marca 2019 r. VII Wielki Wyjazd na Węgry.

*    13 marca 2019 r. Pikieta Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 przy współudziale Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych przed Urzędem miejskim w Krakowie.

*    1 marca 2019 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Tarnowie:

*    16 lutego 2019 r. Comiesięczna Msza Św. w intencji Ojczyzny. Jak 16 dnia każdego miesiąca, w kościele parafii Św. Rodziny o godzinie 18-tej.

*    Urokliwa, warta odwiedzenia w szczególności wieczorem, „Świetlna Szopka” w Żukowicach Starych.

*    25 stycznia 2019 r. Trzecie z czterech spotkań z ks. Tadeuszem Pabianem zatytułowanych  „Nauka i Wiara - anatomia konfliktu”. Ośrodek dialogu, formacji i misji. „Alegoria” (Tarnów, Plac Kazimierza 5),.  „Alegoria” ogłasza się jako biblioteka, kawiarnia, koncerty, debaty, warsztaty, kursy, eventy, konferencje, sympozja...

*     16 stycznia 2019 r. Comiesięczna Msza Św. w intencji Ojczyzny. Jak 16 dnia każdego miesiąca, w kościele parafii Św. Rodziny o godzinie 18-tej. 

*     6 stycznia 2019 r. Orszak Trzech Króli na ulicach Tarnowa, od katedry do Szopki Betlejemskiej u Ojców Bernardynów.

 

 Powrót

 

   

                 

 

 

 

 

Wymiar (nie)sprawiedliwości nadal się broni

 

Wyrok ws. byłej rzeszowskiej prokurator apelacyjnej Anny H. będzie odebrany przez społeczeństwo jako legalizacja korupcji trzeciej władzy, co kruszy fundamenty państwa - ocenił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak poinformował będzie w tej sprawie kasacja.

Jak zaznaczył Ziobro, Sąd Okręgowy w Tarnowie w tym wyroku „zakwestionował elementarne poczucie sprawiedliwości, zmniejszając o połowę karę skazanej za łapówkarstwo Annie H., byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie”.

W środę w tarnowskim SO zapadł w II instancji prawomocny wyrok w procesie Anny H., oskarżonej m.in. o korupcję i powoływanie się na wpływy. W połowie marca zeszłego roku sąd w I instancji uznał ją za winną zarzucanych jej czynów i wymierzył jej karę sześciu lat pozbawienia wolności. Od wyroku odwołała się obrona oskarżonej.

Sąd II instancji zmienił wyrok sądu rejonowego, który uznał H. winną wszystkich sześciu zarzutów. Jak podano, zmiana sądu odwoławczego dotyczyła jednego za zarzutów.

To był zarzut przyjęcia 60 tys. zł od przedsiębiorcy. Sąd przyjął, że ona przyjęła te pieniądze, ale z uwagi na towarzyszące temu okoliczności, nie miało to charakteru przestępstwa. To wg sądu była pożyczka. Nie było sprzedajności urzędniczej - podano w mediach.

Innymi słowy sąd uznał, że H. pieniądze te przyjęła, ale w konkretnych okolicznościach, w jakich to nastąpiło, nie było to zachowanie polegające na tak zwanej sprzedajności urzędniczej - wyjaśniał PAP rzecznik prasowy tarnowskiego sądu Tomasz Kozioł. W związku z tym kara wobec H. została zmniejszona do trzech i pół roku więzienia.

Taki wyrok zostanie odebrany przez opinię publiczną jako przekaz, że skorumpowani sędziowie lub prokuratorzy mogą czuć się bezkarni, jeśli będą brać łapówki w formie rzekomej pożyczki. To w konsekwencji będzie fatalnie rzutować na ocenę całego wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył w czwartek Ziobro, odnosząc się do tego orzeczenia. Jak powiedział minister „sąd odwoławczy uznał, że co prawda była prokurator wielokrotnie przyjmowała łapówki od tego samego biznesmena, ale w przypadku największej kwoty to nie była łapówka, tylko pożyczka, i dlatego wyrok trzeba zmniejszyć z sześciu lat do trzech i pół roku pozbawienia wolności”.

Taki wyrok w apelacji jest skandalicznie niski, a kuriozalna i nielogiczna argumentacja sądu rujnuje wiarygodność polskiego sądownictwa - podkreślił Ziobro.

Wskazał, że jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny, którego obowiązkiem jest stanie na straży praworządności, nie może się zgodzić „na podważanie społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości i na krzywdę, jaką ten wyrok wyrządza wszystkim uczciwym sędziom i prokuratorom”.

Uważam, że wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie będzie odebrany przez społeczeństwo jako legalizacja korupcji trzeciej władzy, co kruszy fundamenty państwa, które musi być dla każdego obywatela trwałym gwarantem praw - dodał.

W związku z tym - jak poinformował - polecił prokuraturze pilne sporządzenie kasacji do Sądu Najwyższego.

Anna H., która prokuratorem apelacyjnym w Rzeszowie była od grudnia 2007 r., w czerwcu 2016 r. została prawomocnie wydalona z zawodu. Podczas wyjaśnień składanych w prokuraturze i w sądzie nie przyznała się do winy.

Anna H. była jedną z ponad 20 osób podejrzanych w wielowątkowym śledztwie dotyczącym tzw. afery podkarpackiej. Prokuratura zdecydowała wyłączyć jej sprawę i skierować przeciwko niej akt oskarżenia.

Żródło: https://wpolityce.pl/kryminal/521045-ziobro-o-wyroku-ws-bylej-prokurator-oskarzonej-o-korupcje

 

  Powrót

 

 

Afera Sławomira „Tik-tak” Nowaka zahacza Tarnów

 

Osoby: Sławomir Nowak - minister w rządzie PO Donalda Tuska, zwany „tik-takiem” z powodu zamiłowanie do bardzo drogich zegarków, których drogę na jego rękę nie potrafił do końca wyjaśnić,

           Aleksander Grad - też minister w rządze PO Donalda Tuska, zwany „katarskim inwestorem, z powodu przedwyborczych czczych obietnic ściągnięcia do Polski poważnego katarskiego inwestora do polskich stoczni. Potem wyraził się ze obietnic wyborczych się nie realizuje.

           Paweł G - syn ministra, członek zarządu mieszczącej się w Tarnowie Małopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej, jeszcze bez przydomku ale jedno można powiedzieć że sprawdza się w tym przypadku powiedzenie o jabłoni i jabłku.

           Historia: Paweł G., wiceprezes małopolskiej spółki MGGP (Małopolska Grupa Geodezyjno-Projektowa), syn znanego ministra w rządzie Tuska, tego od „katarskiego inwestora” stanął pod zarzutem wręczenia  77 tys. zł łapówki b. ministrowi Sławomirowi Nowakowi w zamian za wspieranie zarządzanej przez niego spółki w uzyskaniu obsługi autostrad na Ukrainie w obwodzie lwowskim.

Jak ustalili śledczy, łapówka miała formę opłacenia faktury za usługi niewykonane doradcze, które nie miały miejsca.

Paweł G. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 7 stycznia br.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie wystąpiła w tym przypadku do sądu o areszt tymczasowy Pawła G., lecz ustanowiła dla niego poręczenie w formie kaucji w wysokości 1 mln złotych.

Zapewne c.d. historii prokuratorzy napiszą, co postaramy się zrelacjonować.

 Powrót

 

 Jubileuszowa 10-ta edycja Festiwalu Niepodległości.

 

Drodzy Przyjaciele !

Pozostał już tylko tydzień do rozpoczęcia organizowanego przez naszą Fundację (w dniach  25- 28 listopada br.) cyklu otwartych imprez składających się na główny blok jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości. W ciągu tych kilku dni zapraszamy na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski” , odsłonięcie tablicy i otwarcie wystawy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück”.

Na wszystkie imprezy wstęp jest, jak zawsze, wolny. Podczas galowego koncertu zbierane będą  datki na rzecz umęczonych wojną mieszkańców ukraińskiego Obertyna.

Szczegółowe informacje znajdziecie w załącznikach oraz na stronach Festiwalu i stronie organizatora - Fundacji Pro Patria Semper: http://www.fpps.pl

Całość rozpocznie w piątek 25 listopada o godz. 10:00 konferencja w Auli C017 Akademii Nauk Stosowanych zatytułowana "Steczkowski, Witos, Nowak i inni.  Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”.  Przedsięwzięcie realizowane jest  w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK. Poza J.K. Steczkowskim bohaterami sesji  będą premierzy (w tym Julian Nowak, pochodzący z Okocimia, którego stulecie  rządów właśnie obchodzimy)  oraz cała plejada ministrów, szefów instytucji centralnych,  ogólnopolskich banków, wojewodów, członków ścisłego dowództwa Wojska Polskiego i innych prominentnych polityków i działaczy państwowych II RP, których łączy jedno: byli związani z Tarnowem i ziemią tarnowską. 

W niedzielę 27 listopada o godz. 17:00 w tym samym miejscu będzie mieć miejsce koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel, Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Zaprezentują oni program "Świat płonął wojną, ONI miłością".

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody "Pryzmat Tarnowski". To nagroda przyznawana przez Fundację Pro Patria Semper dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy gali zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

W poniedziałek 28 listopada o godz. 14:00 na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 zaplanowano odsłonięcie specjalnej tablicy pamiątkowej i otwarcie wystawy, poświęconych kilkudziesięciu tysiącom  naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45. O godz. 17:00 w lokalu Fundacji, przy placu Katedralnym odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską - Bieda, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück”.

Przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy, jest wolny. Mamy nadzieję na miłe spotkanie już za kilka dni. Serdecznie zapraszamy !


Piotr Dziża

tel. 692 282 970

www.fpps.pl

 

 

 

Tarnowski transport kobiet do KL Auschwitz

 Szanowni Państwo

Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego Pro Patria Semper, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem- Pamięć o KL Auschwitz O/ Tarnów i Zakład Karny w Tarnowie zapraszają  do wzięcia udziału w kameralnych obchodach 81. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz, w tym autorskie zwiedzanie plenerowej wystawy "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów", przygotowanej przez Fundację. 

Wydarzenie rocznicowe zaplanowano Tam też prezentowana będzie -  ostatecznie już od wtorku -  plenerowa wystawa (eksponowana od grudnia wewnątrz więzienia), po której w czwartek oprowadzą uczestników jej autorzy wraz z potomkami kilku bohaterów wystawy.  

Uwaga: możliwość obejrzenia wystawy z jej autorami i przedstawicielami rodzin jej bohaterów powtórzone zostanie także w ciągu długiego majowego weekendu (prawdopodobnie 2 maja o godz. 17:00). O ostatecznym terminie poinformujemy w osobnej wiadomości.   

Za kilka dni minie 81. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz. Podobnie jak ten o prawie dwa lata wcześniejszy, z mężczyznami, ten z Polkami także wyruszył z Tarnowa (w tym samym dniu dotarły do Auschwitz także więźniarki z Krakowa). O transporcie z 14 VI 1940 r. pamięta się powszechnie. Ten z 27 kwietnia 1942 r. wymaga jeszcze wielu aktów aktywnej pamięci, aby zakorzeniła się ona w świadomości  mieszkańców miasta i regionu.

Wydarzenie to staraliśmy się przypomnieć rok temu kilkoma przedsięwzięciami zrealizowanymi w roku obchodów  okrągłej rocznicy. 

Już corocznie chcemy utrwalać wiedzę o pierwszych Polkach, w tym tarnowiankach, w Auschwitz. Przy okazji poszerzając ją o wielu innych więźniów oraz więźniarki, w latach 1939-45 przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu i trafiających stąd do innych miejsc kaźni, w tym wielu obozów i na miejsca straceń. Przez tzw. etapowe więzienie w Tarnowie, w latach niemieckiej okupacji przeszło bowiem od 25 do 30 tysięcy więźniów politycznych obu płci, głównie Polek i Polaków związanych z ruchem oporu, w tym przede wszystkim ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego.

Także w tym roku chcemy oddać hołd   polskim więźniarkom, które  trafiły do największego niemieckiego obozu jako pierwsze.
Uczynimy to podczas kameralnej uroczystości pod Tablicą upamiętniającą więźniów tarnowskiego więzienia etapowego, wiszącą już na powstającej Ścianie Pamięci, czyli na murze Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie.
Uroczystość rozpocznie się w tym miejscu 27 kwietnia (czwartek) o godzinie 13:00.
Tuż po złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy, uczestników uroczystości zapraszamy do aktywnego zwiedzenia stojącej nieopodal Tablicy, przygotowanej przez nas wystawy plenerowej zatytułowanej "Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów". W dniu uroczystości po eskpozycji oprowadzą tarnowską młodzież autorzy wystawy oraz potomkowie kilku więźniów, których sylwetki przybliżane są na poszczególnych planszach.

***

W imieniu Inicjatywy Tarnowskiej zapraszamy również do wzięcia udziału w kolejnej debacie na ważne lokalne tematy.  Tym razem bedą nimi ekologia i ekonomia, ale będzie także możliwość zwrócenia uwagi na inne pilne kwestie dot. naszego miasta i regionu. Będzie to jeszcze tego samego dnia. Początek w czwartek 27 kwietnia o godzinie 18:00 w Piwnicy Lustrzanej (Pasaż Tertila- wejście od pl. Kazimierza).

 

Pozdrawiam
Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper

 

Gen. Józef Bem.

 

Józef Zachariasz Bem, urodzony w Tarnowie, w rodzinie pochodzącej z Buska w Kongresówce.

Bohater wielu narodów i wielu wojen. Brał udział w francuskiej wyprawie na Moskwę (1812-1813). Potem (od 1817) służył armii Królestwa Polskiego. W czasie Powstania Listopadowego dowodził artylerią lekkokonną w stopniu majora. Za zasługi w Powstaniu otrzymał stopień pułkownika, następnie generała brygady oraz Złoty Krzyż Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował, związał się z ośrodkiem emigracyjnym Hotel Lambert, podjął się formowaniem legionów polskich w Belgii i Portugalii.

 

W latach Wiosny Ludów (1848-1849) Józef Bem, dzięki swoim wybitnym zdolnościom taktycznym, stał się człowiekiem znanym niemal w całej Europie. Od grudnia 1848 r. do marca 1849 r. jako dowódca armii węgierskiej kilkukrotnie pokonał wojska austriackie w Siedmiogrodzie, dzięki czemu stał się węgierskim bohaterem narodowym. Po upadku rewolucji Józef Bem związał się z legionem hrabiego gen. Władysława Zamoyskiego, który podobnie jak Bem działał na Węgrzech.

 

Po upadku węgierskiego powstania Zamoyski poprowadził swój legion do Widynia (wówczas tureckiej a obecnie bułgarskiej miejscowości). Trafił tam też gen Józef Bem.  Jednak znaleźli ich tam carscy siepacze i zażądali ich wydania. Turcja miała bowiem z carską Rosją układ o wzajemnym wydawaniu sobie politycznych zbiegów. Przed wydaniem miało ich uchronić przejście na wiarę muzułmańską, bowiem turecko-rosyjski układ nie obejmował muzułmanów.

 

Pomimo sprzeciwu gen. Władysława Zamoyskiego, który wyrzeczenie się wiary katolickiej uznał za akt niegodny Polaka i mogący zgubić, kilkunastu z około trzech tysięcy żołnierzy, w tym gen. Bem, na islam jednak przeszło. Przy gorącym sprzeciwie Władysława Zamojskiego i gen. Wysockiego. (patrz przypis)

 

Potem okazało się że Turcy i tak nie wydali tych żołnierzy którzy przy wierze katolickiej pozostali.

 

Gen. Józef Bem przyjął tytuł Pasza oraz imię Murat. Przejście gen. Bema na mahometanizm miało pozwolić mu na organizowanie bądź uczestnictwo w organizowaniu na terenie Turcji legionów do dalszej walki o niepodległość Polski.

Niestety, los dał mu jedynie możliwość dowodzić oddziałami tureckimi przy tłumieniu powstanie Arabów przeciw chrześcijanom w Aleppo (1850 r.). Przyniosło to Józefowi Bemowi sławę również w Turcji.  Zmarł tym samym roku, w wieku 56 lat,  zapadając na malarię (azjatycką febrę) i został pochowany właśnie w tym Aleppo (w znanym nam dzisiaj, dotkniętym okrutną wojną, zbombardowanym przez Rosję, mieście). Dobrze że gen. Bema już tam nie było, jego doczesne szczątki zostały bowiem przeniesione do Polski w 1929 roku. W czerwcu tego roku prochy generała spoczęły na wysokościach omawianego mauzoleum w Tarnowie./jb/

 

 

 

 

 Ze wspomnień  Jadwigi zamojskiej, żony gen. Władysława Zamojskiego

 

"Wiadomość ta gruchnęła jak grom na Wł. Zamoyskiego. Pobiegł do gen. Bema, błagał, zaklinał, ażeby nie tylko duszy swojej renegacją nie tracił, ale żeby takiej hańby głośnej na siebie i polskie imię nie ściągał - relacjonowała w swoich Wspomnieniach Jadwiga Zamoyska - Gdy generałowi nie udało się przekonać Bema, udał się do koszar, żeby powstrzymać żołnierzy od zdrady wiary katolickiej. Zastał umysły tak rozgorączkowane, że trudno było jakiekolwiek posłuchanie otrzymać, a jak w drzwiach jeszcze stał, rozmaici się do nich cisnęli, żeby pójść do Bema i oświadczyć mu, że się do niego przyłączają, Zamoyski drzwi za sobą zatrzasnął i klucz do kieszeni włożywszy, ręce założył na piersiach i krzyknął im: Możecie mnie zabić, ale póki żyw jestem, żaden z was stąd nie wyjdzie, póki mi nie przysięgnie, że nie zostanie odszczepieńcem” - opisuje dramatyczną scenę generałowa – „Aby uratować dusze swoich żołnierzy, Zamoyski użył wszystkich argumentów, w gorących słowach odwołując się do I miłości Boga i Ojczyzny, rycerskości. Ujęci bezkompromisową postawą generała, legioniści opamiętali się i jednogłośnie przyrzekli wierność wierze katolickiej.  Zamoyskiego poparł gen. Wysocki, stwierdzając, że każdy wolał iść na szubienicę, aniżeli wyrzekać się wiary ojców. Ostatecznie Turcy i tak nie zgodzili się wydać Polaków Rosji.”

 

/Jadwiga Zamoyska – „Wspomnienia” za ; Nasz Dziennik nr 261/2023/

 

 

Propozycja treści na Plakaty